Zakup stolarki okiennej nie należy do zadań, które wykonuje się w przeciągu kilku minut. Okna to produkty, które będą służyły przez lata, więc nie warto podejmować decyzji w sposób nieprzemyślany. Potem można jej długo żałować, np. z tego powodu, że w domu nie będzie wystarczająco ciepło. Nie bez znaczenia jest także wygląd okien. Jeśli okaże się, że przez lata trzeba patrzeć na ramy, które zdecydowanie nie pasują do reszty budynku, wówczas można nawet nie mieć ochoty przebywać we własnym domu. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć wyboru stolarki okiennej i dużo wcześniej zorientować się w dostępnych modelach, aby nabyć te najlepsze, które spełnią swoje zadanie. Każdy kupujący okno powinien przede wszystkim sprawdzić jego energooszczędność. Jeżeli szukasz okien PCV energooszczędnych lub tanich, koniecznie sprawdź ofertę na Okna Wrocław.
Nowoczesne okna to produkty bardzo zróżnicowane. Jeśli jednak komuś zależy na stolarce okiennej energooszczędnej, powinien zaopatrzyć się w okna PCV. Dlaczego okna plastikowe to najlepszy wybór? Otóż okna PCV to obecnie najchętniej kupowane produkty. Wyróżniają się wieloma zaletami, w tym są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie pojawia się na nich pleśń czy grzyb, cechują się dobrą izolacją akustyczną, są trwałe, tanie i bardzo estetyczne, mogą nawet imitować okna drewniane. Jest jednak pewien czynnik, który jest szczególnie istotny dla właścicieli domków jednorodzinnych, którzy pragną mniej płacić za ogrzewanie. Jest to energooszczędność, na którą kupując okno należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Czym jest energooszczędność?
Obecnie dąży się do tego, aby nowo powstające budynki były energooszczędne. Co to jednak tak naprawdę znaczy? Energooszczędność jest pożądana, bowiem sprawia, że w danym obiekcie zużywa się mniej energii. Jest to nie tylko dobre dla środowiska naturalnego, ale także wpływa na zmniejszenie rachunków, np. za ogrzewanie. Na to, czy dom jest energooszczędny, ma wpływ wiele czynników. Może to być np. kształt bryły obiektu czy rozmieszczenie pomieszczeń. Jednak to przez okna uchodzi najwięcej ciepła (nawet do 40%), dlatego o tych elementach konstrukcyjnych należy szczególnie pamiętać i na nich nie oszczędzać. Na szczęście dziś można mieć nie tylko stolarkę energooszczędną, ale także tanią. Są to okna PCV.
Współczynnik przenikania ciepła
Kupując okna PCV czy inną stolarkę okienną, od razu można natknąć się na tzw. współczynnik przenikania ciepła. Jest to wartość, która określa energooszczędność danego okna. Dobrze jest mieć świadomość, że na wartość tego współczynnika wpływa wiele elementów składowych okna i ich jakość. Jeśli okno posiada większą ilość szyb, komór w profilu czy lepsze uszczelki, wówczas z pewnością będzie bardziej szczelne. Współczynnik przenikania ciepła w nowoczesnych okna zazwyczaj posiada symbol Uw. Dziś przyjmuje się, że okna energooszczędne to okna o Uw na poziomie 0,85 do 1 W/(m2*K). Jeśli okno posiada mniejszy współczynnik przenikania ciepła, poniżej 0,85 W/(m2*K), wówczas jest to okno pasywne, najbardziej szczelne. Takie okno najlepiej sprawdzi się w domach pasywnych.
Czy tylko współczynnik przenikania ciepła jest ważny?
Dziś nie ma problemu, aby kupić okno o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w okna PCV z Wrocławia, których różnorodne modele są udostępniane przez producentów, a te w standardowych rozmiarach są praktycznie dostępne od ręki. Jednak warto pamiętać, że na energooszczędność okna ma wpływ nie tylko Uw, ale także jego montaż. Źle osadzone okno, choćby najwyższej klasy, nie spełni oczekiwań, a wręcz wydane na nie pieniądze okażą się jedynie zmarnowane. Montaż okien, by był efektywny, powinien być przeprowadzony przez fachowców z branży. Obecnie szczególnie poleca się tzw. montaż warstwowy, potocznie nazywany „ciepłym”. Zajmuje nieco więcej czasu i jest bardziej skomplikowany od montażu tradycyjnego, ale umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie parametrów nowoczesnych okien.
Nowoczesne okna powinny być energooszczędne. Dobrze w tej roli sprawdzają się okna PCV Wrocław, które dzięki swojej szczelności nie tylko zapewnią komfort cieplny we wnętrzu domu, ale także są proekologiczne.