Drzwi tarasowe pcv
Rodzaje okien

Drzwi tarasowe – czy to dobry wybór do swojego domu?

Wielu właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na wybudowanie tarasu. Ta odkryta, przydomowa pozioma powierzchnia na wysokości parteru daje wiele możliwości: jest miejscem wypoczynku, spotkań towarzyskich oraz biznesowych, ale i estetycznie komponuje się z ogrodem, np. gdy pokryta jest drewnem. Samo postawienie tarasu to jednak nie wszystko. Ważną kwestią jest zainstalowanie odpowiednich drzwi tarasowych. Jakie najlepiej wybrać?

Zakup drzwi tarasowych

Zakup drzwi tarasowych jest tak samo istotny jak standardowej stolarki okiennej. W końcu najczęściej dotyczy najbardziej eksploatowanego pomieszczenia w domu, czyli salonu. Przestrzeń ta powinna być komfortowa dla domowników, bowiem służy do relaksu i wspólnego spędzania czasu. Bardzo ważne jest także zachowanie swobody w aranżacji salonu czy jego jasność. Wszystko to można uzyskać, sięgając po jeden produkt. Drzwi tarasowe przesuwne to nowoczesne rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Drzwi tarasowe przesuwne (HST) – co to?

Drzwi unoszono-przesuwne HST to wyrób, który trafił do Polski z Lazurowego Wybrzeża. By mógł spełnić wymagania klimatyczne w tej części Europy, przeszedł kilka modyfikacji. Obecnie doskonale spełnia rolę drzwi tarasowych, balkonowych czy łączących wnętrze domu bezpośrednio z ogrodem. Drzwi tarasowe to funkcjonalność, ale i estetyka. Pozwalają na stworzenie bardzo dużych przeszkleń, nawet do sześciu metrów. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że skrzydła znajdują się na dwóch niezależnych prowadnicach, dzięki czemu uzyskuje się efekt chowania jednego okna w drugie podczas otwierania drzwi.

Dlaczego warto wybrać drzwi tarasowe?

Obecnie drzwi tarasowe przesuwne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, bowiem dają wiele korzyści użytkownikom. Pozwalają delektować się ciepłym, jasnym i bezpiecznym wnętrzem o każdej porze roku. Ponadto dzięki nim dom staje się wolny od barier architektonicznych i bliski otaczającej obiekt naturze. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na drzwi HST?

Łatwość obsługi

Drzwi tarasowe przesuwne to prostota użytkowania. Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów wystarczy jedynie lekko przekręcić klamkę w dół, by przy użyciu minimalnej siły przesunąć skrzydła.

Różnorodność schematów otwierania

Drzwi unoszono-przesuwne można zrealizować w kilku schematach, przy czym najczęściej montuje się konstrukcje 2-kwaterowe oraz 4-kwaterowe. Mogą mieć one wszystkie skrzydła ruchome lub tylko wybrane.

Szczelność

Wysoką szczelność w drzwiach tarasowych HST gwarantuje dedykowany system zaczepów nakładających się na siebie z uszczelkami przylgowymi.

Energooszczędność

Dobra izolacja termiczna to podstawa we współczesnej stolarce okiennej. Drzwi tarasowe przesuwne skutecznie eliminują ucieczkę ciepła z wnętrza domu, charakteryzując się współczynnikiem przenikalności ciepła (Uw) nawet poniżej 1 W/(m2K). Wszystko zależy od wybranej wersji drzwi oraz zastosowanych pakietów szybowych.

Niski próg

Próg który ogranicza ryzyko potknięcia i ułatwia przemieszczanie się z wnętrza domu na taras czy ogród. Może być całkowicie zrównany z powierzchnią podłogi, dzięki czemu tworzy się obiekt pozbawiony barier architektonicznych, odpowiedni także dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Panoramiczny widok

Możliwość stworzenia dużych przeszkleń zapewnia rozległy widok na otaczający dom ogród. Daje to niesamowity efekt i poczucie bliskości natury.

Bezpieczeństwo

Drzwi tarasowe HST można wyposażyć w zaczepy antywyważeniowe, szyby antywłamaniowe czy kontaktrony połączone z systemem alarmowym domu.

Drzwi unoszono-przesuwne HST to funkcjonalne, trwałe i bezpieczne rozwiązanie. Wyglądają nowocześnie, a do tego są dostępne w różnych kolorach czy z nakładkami aluminiowymi. Dzięki temu drzwi można dopasować do już istniejących elementów budowlanych. Ponadto drzwi HST można wyposażyć w okucia z funkcją mikrowentylacji albo nawet takie napędzane silnikiem. Wszystko po to, by stworzyć produkt komfortowy, ciepły, praktyczny i stylowy.