Montaż okien
Okna PCV

Montaż okien PCV – najczęstsze błędy. Czego należy się wystrzegać?

Gdy buduje się nowy dom, konieczny staje się zakup stolarki okiennej. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się okna PCV. Przemawia za nimi przede wszystkich trwałość, dobre parametry termoizolacyjne czy estetyka. Nowoczesne okna plastikowe bez problemu można dobrać zarówno do nowoczesnych budynków, jak i takich utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu. Jednak sam zakup okien to nie wszystko. Niektórym może się wydawać, że zaopatrzenie się w energooszczędne, atrakcyjne wizualnie okna to już pełen sukces. Jednak tak naprawdę o tym, czy okna spełnią swoje zadanie, decyduje montaż.

Jeżeli szukasz firmy oferującej okna z profesjonalnym montażem koniecznie sprawdź ofertę na Okna Wrocław.

Poprawne osadzenie okna w otworze okiennym jest niezwykle ważne. Jeśli ta czynność zostanie źle wykonana, wówczas nawet najlepsze okna PCV będą zachowywać się jak modele kiepskiej jakości. Niewłaściwa instalacja może przede wszystkim doprowadzić do pojawienia się tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które uciekła ciepło z domu w niekontrolowany sposób. To bardzo niepożądana sytuacja, bowiem może wpłynąć nie tylko na dyskomfort domowników, ale także na zwiększone rachunki za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest, aby unikać błędów podczas montażu okien i zadbać nawet o najdrobniejsze szczegóły ich instalacji. Do jakich uchybień najczęściej dochodzi podczas montowania okien plastikowych?

Nieprofesjonalna ekipa montażowa

Wybór sprawdzonych, cenionych fachowców to podstawa. Jeśli zaangażuje się specjalistów z branży do osadzenia okien PCV, wówczas ma się pewność, że nie dojdzie do nieprawidłowości. Niekiedy bywa tak, że przyszli właściciele domku jednorodzinnego decydują się na zakup wysokiej jakości okien, ale przy okazji postanawiają nieco zaoszczędzić na montażu, więc sprowadzają na plac budowy „złote rączki” bez doświadczenia. To duży błąd! O wiele lepiej zlecić osadzanie okien renomowanej firmie, by później móc w pełni korzystać z parametrów stolarki okiennej i cieszyć się odpowiednim mikroklimatem w domu. Dobrze zamontowane okna PCV będą służyć przez lata i nie dojdzie do żadnych nieszczelności.

Źle dobrany rozmiar okien

To bardzo częsty problem, który pojawia się w wyniku źle wykonanych pomiarów. Nagle na placu budowy okazuje się, że okno zupełnie nie pasuje do otworu, tzn. jest zbyt duże lub zbyt małe. Do takich sytuacji dochodzi też często wtedy, gdy właściciele domków decydują się na zakup okien używanych. Jeśli faktycznie ktoś znajdzie się w posiadaniu okien o niewłaściwych rozmiarach, nie należy ich montować! Zbyt duże okna PCV nie pozwolą na użycie produktów izolacyjnych w odpowiedniej ilości, natomiast zbyt małe mogą nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do nieszczelności.

Pomylenie taśm zabezpieczających

Ten niepozorny błąd może przytrafić się podczas tzw. warstwowego montażu okien. Jest on bardziej skomplikowany od tradycyjnego i tym bardziej wymaga zwrócenia się o pomoc do najlepszych fachowców. W montażu warstwowym, oprócz pianki poliuretanowej, stosuje się także specjalne taśmy, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Po wewnętrznej stronie okna PCV musi znaleźć się taśma paroszczelna, natomiast po zewnętrznej stronie musi pojawić się wodoodporna taśma paroprzepuszczalna. Ich pomylenie może doprowadzić do zablokowania dyfuzji pary wodnej, a to może oznaczać nawet rozprzestrzenienie się grzyba w domu.

Niewłaściwe przygotowanie otworów okiennych

Odpowiednie przygotowanie otworów to bardzo ważny etap prac montażowych. By okna PCV spełniły swoją rolę, otwory muszą być oczyszczone, ale i przede wszystkim wygładzone. W otworach nie może pozostać gruz, pył czy zwietrzały tynk. Wszelkie ubytki powinny natomiast zostać wypełnione. Tylko wtedy warstwa termoizolacji będzie działać jak należy i nie dojdzie do pojawienia się mostków termicznych.

 

Okna PCV Wrocław to produkty idealne do domków jednorodzinnych. Jednak oprócz dobrych parametrów, powinny również być poprawnie zamontowane. Zadba o to profesjonalna, sprawdzona ekipa montażowa. Nie warto oszczędzać na instalacji stolarki okiennej – pozwoli to uchronić się przed nieszczelnościami i wilgocią w domu.