Okucie Okna PCV
Okna PCV

Co warto wiedzieć o okuciach w oknach PCV?

Okna PCV, by spełniły swoje zadanie, powinny składać się z odpowiednio dobranych elementów. Bardzo ważne są szyby okienne, profile czy uszczelki, ale i nie tylko. Istotnym składnikiem okien są także okucia. Jedynie okna nieotwierane, czyli FIX-y, nie posiadają okuć. Reszta stolarki okiennej to produkty, w których okucia muszą się pojawić. Te niepozorne elementy decydują o tym, jak funkcjonuje okno i czy użytkownik będzie mógł je bez problemu eksploatować. Warto więc zwrócić na nie uwagę, aby móc swobodnie korzystać z okien każdego dnia i nie martwić się o ich niesprawne działanie.

Czym są okucia?

Kupując okno, niejednokrotnie człowiek napotyka na termin „okucia”. Nie każdy jednak wie, czego tak naprawdę dotyczy. Okucia to nic innego, jak specjalne elementy okien (lub także drzwi), które mają na celu zapewnienie szczelności stolarki okiennej. To bardzo istotna kwestia, bowiem wpływa na energooszczędność okien. Im okno jest bardziej szczelne, tym lepiej oddziałuje na mikroklimat domu i pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jest to szczególne ważne w przypadku osób, które chciałby wygenerować oszczędności bez ponoszenia wysokich kosztów – prawda jest bowiem taka, że okna PCV Wrocław to produkty o wyjątkowej termoizolacyjności, a do tego dostępne w przystępnej cenie.

Podstawowe okucia, które można spotkać w oknach, to oczywiście klamki. Pozostałe to także specjalne okucia obwiedniowe, które pozwalają na otwieranie czy zamykanie okien. Okna PCV mogą np. być uchylne, czyli wówczas okucia pozwalają na uchylenie jedynie górnej części okna, lub rozwierne, kiedy to okucia umożliwiają otwarcie całego skrzydła okiennego. Do najbardziej popularnych okuć należą te, które spotyka się w oknach uchylno-rozwiernych. W takim przypadku okno można nie tylko uchylić, ale także otworzyć na oścież.

Funkcjonalność okuć w oknach PCV

Okucia to bardzo praktyczne elementy okien, które wpływają na płynność otwierania i zamykania stolarki okiennej, ale i nie tylko. Bardzo użytecznym rozwiązaniem są okucia, które umożliwiają tzw. mikrowentylację. Wówczas można wprowadzić do pomieszczenia jedynie odrobinę powietrza z zewnątrz, bowiem mikrowentylacja pozwala na utworzenie minimalnego rozszczelnienia. Nie dojdzie wówczas do wyziębienia pomieszczenia, a jedynie do delikatnego przewietrzenia. Nie jest to jednak jedyna funkcjonalność okuć.

Obecnie można także zaopatrzyć się w okna PCV z okuciami antywłamaniowymi. Warto w nie zainwestować, zwłaszcza że zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo domu i znajdujących się w nim osób. Okucia antywłamaniowe to przede wszystkim popularne zaczepy antywyważeniowe. Mogą być usytuowane jedynie w narożnikach okna PCV lub na całym obwodzie. Inne zabezpieczenia to np. klamka z kluczykiem i płytka przeciwwierceniowa. Taka ochrona sprawi, że włamywacz będzie miał wyjątkowo utrudnione zadanie dostania się do wnętrza domu.

Jak dbać o okucia w oknach PCV?

Okna PCV mają okucia, które są na samym początku odpowiednio wyregulowane. Dzięki temu okno jest bardziej szczelne i skrzydło okna jest dobrze dociśnięte do ościeżnicy. Jednak z czasem okucia ulegają rozregulowaniu, co jest naturalnym procesem wynikającym z eksploatacji okna. W związku z tym warto od czasu do czasu okucia wyregulować. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcowi. Warto także podczas mycia okien zwrócić uwagę na okucia. Jak je pielęgnować? Najlepiej skorzystać z oleju przeznaczonego do okuć. Produkty te nie powinny mieć w składzie żywic czy kwasów.

Wszystkie otwierane okna PCV posiadają okucia. To ruchome miejsca, mocno eksploatowane, dlatego nie warto ich lekceważyć. Regularne smarowanie okuć i ich właściwa regulacja sprawi, że okna PCV na długą zachowają swoje właściwości termoizolacyjne. Jeśli komuś zależy na bezpiecznych oknach, odpornych na włamanie, powinien zdecydować się na modele z okuciami antywłamaniowymi. Mogą to być okna w klasie WK1 albo WK2, przy czym klasa WK2 oznacza większą ilość zaczepów i wzmocnione klamki z kluczykiem. Bez wątpienia nie warto na okuciach oszczędzać, aby cieszyć się oknem nie tylko szczelnym, ale także antywłamaniowym. Szukasz okien do domu lub mieszkania? Sprawdź ofertę na Okna PCV w ofercie firmy Okna Wrocław!