Nowoczesne okna PCV
Okna PCV

Nowoczesne okna PCV na miarę potrzeb XXI w.

Okna to nieodłączny element każdego budynku mieszkalnego. W polskim klimacie, wymagającym sezonowego ogrzewania okna stanowią potencjalnie największe powierzchnie do ubytku ciepła w zimie oraz niepożądanego nagrzewania wnętrz w gorącym lecie. Dlatego tak ważny jest nie tylko ich właściwy, najlepiej ciepły montaż, ale również wybór trwałych produktów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jak wyglądają współczesne technologie budowy domów i stosowane w nich rozwiązania okienne? Czy wymiana okien w mieszkaniach w blokach czy kamienicach jest naprawdę konieczna?

Współczesne domy pasywne i energooszczędne

Od początków XXI wieku konieczne i coraz bardziej popularne stają się konstrukcje domów pasywnych oraz energooszczędnych. Takie nowo powstające budynki cechuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania. Dla domów pasywnych jest to poniżej 15 kWh przypadające na metr kwadratowy powierzchni na rok, w przypadku budynków energooszczędnych jest mowa o maksymalnie 60 kWh. Dla nowych domów tradycyjnych według przepisów prawa wartość ta wynosi do 120 kWh. Niskie potrzeby energetyczne wynikają z zastosowania wielu systemów odzyskujących oraz oszczędzających ciepło. Jest to także kwestia odpowiedniego projektu domu, zwykle posiadającego nieco mniejsze przeszklenia. W każdym przypadku okna stosowane w nowoczesnych budynkach oszczędzających energię, w tym także okna plastikowe mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. W połączeniu z właściwym montażem, izolacją bez mostków termicznych pozwala to minimalizować straty energii. Sprawdź Okna Wrocław oferującą energooszczędne okna PCV w atrakcyjnych cenach z profesjonalnym ciepłym montażem!

Jak wybrać nowe okna do mieszkania?

Mieszkańcy bloków często nie zdają sobie sprawy, że problem ucieczki energii przez przeszklenia ich dotyczy. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty, ale również w nowszym budownictwie najczęściej posiadają systemy centralnego ogrzewania z doprowadzeniem ciepła z centralnej ciepłowni. Warto jednak i w takich lokalach wykonać bilans energetyczny i poszukać miejsc, gdzie niepożądane straty ciepła są największe. Z pewnością stare drewniane okna albo też okna plastikowe sprzed kilku dekad wykonane w starych technologiach znajdą się na czele takich list.

Wybór nowych okien i ich wymiana może okazać się całkiem dobrym przedsięwzięciem pod względem finansowym. To nie tylko oszczędność na opłatach za ogrzewanie, ale również podwyższenie estetyki lokalu, wygody użytkowania. Często również można w ten sposób pozbyć się problemów z przeziębieniami czy wilgocią przepuszczaną przez stare okna. Stolarka okienna PCV ma poza tym możliwości indywidualnego dopasowania do potrzeb klienta, wyboru nie tylko typu konstrukcji okna, ale również rodzaju oraz koloru okuć, koloru ram okiennych czy jednoczesnej wymiany parapetów zewnętrznych i wewnętrznych na nowe, bardziej użyteczne.

Wymiana okien w kamienicach i starym budownictwie

Budynki mieszkalne w Polsce mogą historią sięgać nawet XIX wieku lub wcześniejszych czasów. Nawet lokale objęte nadzorem konserwatora zabytków mogą wymagać wymiany okien, choć często wtedy należy wykonać ją pod ścisłe dyktando osoby mającej pieczę nad budynkiem. Jednak jeżeli dom czy kamienica należą do osoby zainteresowanej remontem i nie wymaga on żadnych dodatkowych zgód, warto zainwestować w dobrej jakości okna plastikowe. Jeżeli otwory okienne stanowią w domu lub kamienicy największy ubytek energetyczny, warto wybrać okna z jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Również ekipa je montująca stolarkę okienną powinna mieć odpowiednie doświadczenie w montażu w starszych budynkach, by go wykonując nie stworzyć przypadkowo nowych miejsc ubytku energetycznego. Profesjonalna firma montażowa Wrocławia z długoletnim doświadczeniem w branży https://effra.pl/montaz-okien-i-drzwi.

Wymiana okien na nowe to nie tylko aspekt ekologiczny, dzięki któremu trzeba spalać mniej paliwa do ogrzania domu. Tego typu remont podyktowany jest najczęściej względami ekonomicznymi, by koszt ogrzewania przy rosnących cenach energii nie był zbyt wysoki. Obok tego pozostają względy estetyczne i czysto użytkowe, gdyż odpowiednio zaprojektowane i wykonane nowe okna to w większości przypadków większy komfort użytkowania oraz po prostu łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ładnie wyglądające przeszklenia.