rodzaje szprosów okiennych
Okna PCV

Okna ze szprosami czy bez szprosów? Które wybrać?

Każdy właściciel domu marzy o tym, aby budynek nie tylko dobrze prezentował się na tle innych obiektów, ale i odzwierciedlał jego gust. Aby nadać domowi niepowtarzalnego charakteru, warto pokusić się o wykorzystanie elementów dekoracyjnych. Bez wątpienia jednym z nich są szprosy. Okna PCV Wrocław nabierają elegancji i oryginalności. Co dobrze jest o nich wiedzieć?

Jakie rodzaje szprosów okiennych można wyróżnić?

Szprosy okienne, zwane inaczej szczeblinami, to nic innego jak wąskie listwy dzielące skrzydła okienne na kilka części (kwater). W dawnych czasach używano ich ze względów praktycznych: nie było bowiem możliwości montażu dużych tafli szkła. Dziś szprosy okienne to już w większości przypadków wyłącznie stylowe dekoracje, które przyciągają wzrok, ocieplają dom i dodają wnętrzom przytulności.

Szprosy wyróżnia estetyka, dlatego coraz więcej osób sięga po tego typu rozwiązanie. By jednak osiągnąć efekt podziału okna, nie trzeba montować małych szyb. Dziś istnieją sposoby, by otrzymać gustowny rezultat mniejszym nakładem pracy i w bardzo krótkim czasie. Jakie rodzaje szprosów okiennych można użyć we własnym domu?

 

szpros okienny - konstrukcyjnySzprosy konstrukcyjne

To najbardziej klasyczne szprosy okienne, z których korzystano już wiele lat temu. Nie są jedynie elementem dekoracyjnym okna, ale faktycznie dzielą szybę na określoną liczbę pól. Szprosy w obiektach zabytkowych to najczęściej właśnie szprosy konstrukcyjne, dziś przeważnie zastąpione bardziej nowoczesnymi listwami, choć dalej spełniającymi te same funkcje. Dzięki szprosom konstrukcyjnym okna PCV zostają wzmocnione i stają się sztywniejsze. Występują w różnych szerokościach, by można było dobrać do obiektu mieszkalnego czy zabytkowego najlepiej pasujące szczebliny. O wiele częściej można spotkać ten rodzaj szprosów w drzwiach.

 

szpros okienny - naklejanySzprosy naklejane

Szprosy te nazywa się także wiedeńskimi. Świetnie sprawdzają się jako tańsza alternatywa dla szprosów konstrukcyjnych. Wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie. W przypadku tego rodzaju szprosów nie używa się kilku małych szyb, a jedną dużą, co wpływa na zmniejszenie kosztów montażu szprosów okiennych. Jak realizuje się tego typu dekorację? Między szybami umieszczona zostaje aluminiowa ramka, tzw. ślepy szpros, na której umieszcza się listwy z wykorzystaniem specjalnych taśm. Szprosy naklejane mają najczęściej szerokość 30 mm, ale występują też produkty o innych wymiarach. Mogą mieć bardzo różne kolory. Zazwyczaj montuje się szczebliny z tego samego koloru co reszta stolarki okiennej.

 

szpros okienny - międzyszybowySzprosy międzyszybowe

Szprosy te muszą zostać zamontowane przez producenta szyb zespolonych wewnątrz wkładu szybowego. Dzięki tego rodzaju instalacji szprosy międzyszybowe nie sprawiają kłopotów np. w trakcie mycia okien, jak to się dzieje w przypadku szprosów naklejanych. Nie dają jednak tak naturalnego efektu jak szprosy konstrukcyjne czy wiedeńskie. Nie wykonuje się ich z drewna, a z innych materiałów, np. aluminium oklejonego powłoką drewnopodobną czy lakierowanego na dowolny kolor z palety RAL.

Szprosy okienne to wyjątkowe produkty, mogące całkowicie odmienić wygląd domu, dodać mu uroku i nuty oryginalności. Co ciekawe mogą tworzyć różne wzory, nie tylko dzielić okna na prostokąty. Nowoczesne szprosy okienne mogą być gięte w łuki czy łączone pod różnymi kątami. Są łatwe w konserwacji lub w ogóle jej nie wymagają. Przede wszystkim szprosy okienne sprawdzą się w zabytkowych budynkach, willach w stylu klasycznym czy wytwornych dworkach, ale można je zastosować również w bardziej nowoczesnych obiektach. Zobacz ofertę na tanie okna PCV Wrocław z szprosami!