plastikowe okna enegooszczędne
Okna PCV

Okna Plastikowe, PCV – czy to dobry wybór do domu, mieszkania?

Okna Plastikowe

Bez wątpienia do najbardziej uniwersalnych okien zaliczyć można okna plastikowe. Obecnie coraz więcej osób instaluje tego rodzaju stolarkę okienną, m.in. ze względu na atrakcyjną cenę, ale i trwałość. Zakupu okien nie wolno lekceważyć, bowiem to one w dużym stopniu wpływają na komfort domowników, np. utrzymują ciepło w pomieszczeniach, izolują od hałasów. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny. Co należy wiedzieć o energooszczędnych oknach pcv oraz dlaczego warto je montować?

Okna PCV Wrocław, zwane także oknami PVC, to konstrukcje złożone z wielokomorowych, plastikowych profili, tworzących ościeżnicę oraz skrzydła okienne. Zazwyczaj komór jest sześć, ale można spotkać także modele o większej ich ilości. Pozostałe elementy stolarki okiennej plastikowej to szyby, okucia czy uszczelki (przyszybowe i oporowe).

Jakie cechy okien warto wyróżnić?

Energooszczędność

Głównym wyznacznikiem okien energooszczędnych jest współczynnik przenikania ciepła okna, oznaczany skrótem Uw. To on mówi o tym, ile wynosi strata ciepła wynikająca z różnicy temperatur po obu stronach okna. Im współczynnik przenikania jest niższy, tym okno bardziej energooszczędne. Najniższe współczynniki mają tzw. okna pasywne. Na wartość Uw ma wpływ wiele czynników, m.in. ilość komór i ich szerokość, ilość szyb, zastosowane elementy składowe, np. uszczelki. Bardzo ważna jest także tzw. ciepła ramka, która uszczelnia krawędzie szyb i gwarantuje najwyższą izolację termiczną. Dobre rozwiązania tego typu oferuje np. firma Swissspacer. Przyjmuje się, że okna energooszczędne mają Uw na poziomie 0.5 – 0.9 W/m2K.

Trwałość okien PCV

Okna plastikowe cieszą się niesłabnącą popularnością także ze względu na wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Szacuje się, że porządne okno plastikowe może spokojnie posłużyć swoim użytkownikom przez ponad 30 lat! By przedłużyć żywotność okien plastikowych, dwa razy do roku warto umyć je ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Można także użyć płynu do naczyń. Zamów bezpłatną ofertę na okna PCV Wrocław!

Ekologia

Wiele osób, słysząc o plastikowych oknach, od razu kojarzy je jako produkty nieprzyjazne środowisku. Jednak prawda jest taka, że dziś do wytwarzania tego rodzaju stolarki okiennej używa się nie tylko materiałów bezpiecznych dla zdrowia, ale również możliwych do ponownego wykorzystania. Wiele plastikowych profili można poddać recyklingowi wielokrotnie. Okazuje się wręcz, że analizując LCA stolarki okiennej plastikowej, czyli środowiskową ocenę cyklu życia produktu, okna te wypadają lepiej od okien drewnianych.

Różnorodność

Okna plastikowe to wyroby dostępne w niemal dowolnym kształcie, a do tego w bogatej ofercie kolorystycznej. Klasyczne okna plastikowe to produkty z białymi profilami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na ramy w innych barwach. Można dobrać je do wystroju wnętrza, stolarki drzwiowej czy nawet pokrycia dachowego. Do wyboru są także okna plastikowe z okleiną drewnopodobną, dzięki czemu przypominają okna drewniane.

Komfort użytkowania

Jeśli komuś zależy na wygodzie użytkowania i solidności, powinien zdecydować się na plastikowe okna energooszczędne. Nie trzeba ich specjalne konserwować impregnatem, jak w przypadku okien drewnianych, a jedynie umyć raz czy dwa razy do roku, by dobrze się prezentowały i zachowały swoje właściwości. Dzięki oknom o niskim współczynniku przenikania ciepła można zaoszczędzić na rachunkach, a także uzyskać komfortowe i ciepłe wnętrze. Zawsze warto inwestować w stolarkę okienną cenionych producentów, a także powierzać montaż okien sprawdzonej ekipie specjalistów.