okna pcv - pakiet szybowy
Okna PCV

Jakie okna PCV wybrać – tanie dwuszybowe czy energooszczędne okna trzyszybowe?

Tanie okna z pakietem dwuszybowym czy droższe, ale energooszczędne okna trzyszybowe? Decydując się na ich wybór, należy mieć na uwadze konstrukcję domu, jego ustawienie względem stron świata, termoizolację budynku oraz wielkość powierzchni szklanych. W przypadku mieszkania, czy elewacja została ocieplona.

Okna trzyszybowe

Okna energooszczędne zbudowane są trzech tafli szkła, które oddzielają dwie ramki dystansowe utrzymując je w odpowiedniej odległości od siebie i w pozycji pionowej. Grubość tafli jest zróżnicowana: może liczyć od 4 do 6 mm, natomiast ramki dystansowej od 10-18 mm. Powoduje to, że szerokość całego pakietu szybowego może mieć nawet 54 mm grubości. Przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym argonem lub kryptonem dodatkowo podnoszącym właściwości termoizolacyjne pakietu. Najczęściej stosowanych gazem jest Argon ze względu na dobry stosunek ceny do parametrów. Krypton posiada lepsze właściwości termoizolacyjne co umożliwia stosowanie węższych pakietów, jednak jest droższym rozwiązaniem. Stosowanie powłok ciepłochronnych na szybach sprawiają, że okna mogą być wyjątkowo ciepłe, co zdecydowanie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie i zapobiega obniżaniu temperatury w pomieszczeniach w chłodniejszych porach roku.

Zalety i wady okien dwu- i trzyszybowych

Zdecydowanie tańsze są okna z pakietem dwuszybowym, które powszechnie stosowane w starym budownictwie. Wpuszczają do wnętrz więcej energii słonecznej w sezonie letnim, ale mają wyższy współczynnik przenikania ciepła (Uw = 1,1 W/(m2K) co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Droższe ale za to energooszczędne są okna trzyszybowe. Posiadają bardziej zaawansowaną konstrukcję jak również wpuszczają także do domu mniej światła słonecznego. Odznaczają się dużo niższym współczynnikiem przenikalności cieplnej (Uw = 0,5-0,9 W/(m2K) co pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy wydanych na ogrzewanie.

Budownictwo Pasywne

W przypadku domów pasywnych wybór okien trzyszybowych będzie oczywisty. W Budownictwie pasywnym roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na energię pierwotną służącą do przygotowywania ciepłej wody i umożliwiającą działanie urządzeń domowych nie przekracza rocznie 120 kWh/m2. Okna pasywne dedykowane do tego dypy budownictwa muszą odznaczać się doskonałą szczelnością i świetną izolacją, minimalizując ubytki cieplne. Duże przeszklenia pozwalające na czerpanie zysków z energii słonecznej, sytuuje się je od strony południowej, a jednocześnie ogranicza ich ilość po stronie północnej.

Budownictwo energooszczędne

W Budownictwie energooszczędnym okna trzyszybowe również są optymalnym wyborem. Domy energooszczędne czyli takie, gdzie do ogrzewania zużywa się około 40 kWh/(m2 rok). Tu także dobrą praktyką jest montaż okien od strony południowej, sytuując tu strefę dzienną (kuchnię, salon, jadalnię i miejsce wypoczynku). Dobry projekt domu energooszczędnego pozwoli na korzystanie z okien jako kolektorów słonecznych, które bezpośrednio ogrzeją powietrze w domu.

Stare budownictwo

Okna dwuszybowe warto wybrać, jeśli mieszkamy w domu lub mieszkaniu z małą liczbą okien o niewielkich rozmiarach. Pakiet z trzema szybami przepuszcza około 10 % mniej światła niż dwuszybowy. Jeśli nie chcemy więc dodatkowo zaciemniać pomieszczeń, nie wybierajmy modeli trzyszybowych. Są dobrym wyborem do montażu w przestrzeniach, które nie są używane przez cały rok, jak garaże, piwnice czy domki działkowe lub letniskowe. Wybór energooszczędnych okien nie będzie optymalny w przypadku nieocieplonego starego budownictwa. Stosowana tam cienka izolacja oraz wentylacja starego typu nie pozwali na pełne korzystanie z zalet ciepłych okien.

Warto pamiętać!

Istotną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku nowego budownictwa, jest fakt, że w związku z wprowadzanymi regulacjami dotyczącymi korzystania z energii odnawialnych, od 2021 roku pozwolenie na budowę będą uzyskiwać jedynie inwestycje, w których okna mają współczynnik Uw nie większy niż 0,9 W/(m2K). Jedynym rozwiązaniem na przyszłość będzie więc wybór modeli trzyszybowych. Zamów okna na stronie Okna PCV Wrocław.