Montaż okien Wrocław
Okna PCV

Ciepły Montaż Okien – Na czym polega? Najczęstsze błędy montażowe

Ciepły montaż okien

Od stolarki okiennej zależy nie tylko estetyka domu. Okna to przede wszystkim produkty, których celem jest zapewnienie dobrej izolacji termicznej i szczelności. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup okien o satysfakcjonujących parametrach, np. niskim współczynniku przenikania ciepła. Jednak nie tylko te kwestie decydują o tym, czy okno spełni swoje zadanie. Ważny jest także sposób ich zainstalowania. Warstwowy montaż okien – co warto o nim wiedzieć?

Zakup wysokiej jakości okien o dobrych parametrach termoizolacyjnych to jedynie połowa sukcesu. Reszta zależy od fachowców, którzy podejmą się ich montażu. Źle zainstalowana stolarka okienna, choćby najnowszej generacji, nie zapewni komfortu użytkowania. Dlatego tak ważne jest, aby zlecać osadzanie okien sprawdzonym i renomowanym firmom. Zwłaszcza jeśli planuje się warstwowy montaż okien, który jest droższy i bardziej długotrwały od tradycyjnego. Wymaga także większej precyzji i wiedzy. Jeśli jednak zostanie wykonany poprawnie, przyniesie wiele korzyści domownikom.

Dlaczego warto stosować montaż warstwowy?

Montaż warstwowy, potocznie nazywany po prostu ciepłym, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości termoizolacyjnych okien. Według specjalistów może nawet dwukrotnie zwiększyć szczelność stolarki okiennej. Pozwala zminimalizować tzw. mostki termiczne, czyli miejsca niekontrolowanej utraty ciepła. Dzięki montażowi warstwowemu okno staje się jeszcze bardziej energooszczędne, a to z kolei wpływa np. na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Ponadto wokół okien nie dochodzi do pojawienia się pleśni.

Na czym polega ciepły montaż okien?

Montaż warstwowy nieco różni się od tradycyjnego osadzania okien. Przede wszystkim stolarkę instaluje się bezpośrednio w warstwie ocieplenia. W zależności od budynku, może to być montaż w ścianie dwuwarstwowej lub trzywarstwowej. Termoizolację okna wykonuje się przy użyciu pianki poliuretanowej, jednak dodatkowo zabezpiecza się okno od zewnątrz wodoodporną taśmą lub folią paroprzepuszczalną, a od wewnątrz taśmą lub folią paroszczelną. Warstwa zewnętrzna ma chronić termoizolację np. przed opadami, a jednocześnie zapewnia dyfuzję pary wodnej. Natomiast warstwa wewnętrzna to bariera dla wilgoci ze środka domu, by nie dostała się do pianki poliuretanowej.

O czym pamiętać przy warstwowym montażu okien?

Przy ciepłym montażu okien podstawa to zatrudnienie fachowców, którzy prawidłowo przeprowadzą proces osadzania stolarki okiennej. Warto jednak samemu posiąść nieco wiedzy na ten temat, aby móc przypilnować robotników. Na co dobrze jest zwrócić uwagę przy ciepłym montażu okien?
1) Powierzchnia ościeży powinna być odpowiednio przygotowana, a zatem oczyszczona i wygładzona. Nierówności należy zagruntować.
2) Okna osadza się w zależności od muru. W ścianach dwuwarstwowych o ociepleniu do 15 cm stolarkę instaluje się jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru. Natomiast w ścianach trzywarstwowych lub dwuwarstwowych o izolacji powyżej 15 cm, okna montuje się poza płaszczyzną ściany konstrukcyjnej.
3) W narożnikach okna należy pozostawić zakład taśmy, czyli tzw. ucho (około 4 cm).
4) Taśmę po przyklejeniu można docisnąć specjalnym gumowym wałkiem, aby połączenie było w pełni szczelne.

Najczęstsze błędy

Niestety przy warstwowym montażu okien może dochodzić do błędów. Wynika to m.in. z braku doświadczenia niektórych robotników. Metoda ciepłego montażu jest dość wymagająca i dlatego nie warto zlecać jej niesprawdzonym firmom. Co może się stać podczas osadzania okien?
1) Pomylenie taśm – ten niepozorny błąd może być katastrofalny w skutkach. Może dojść np. do zagrzybienia ścian na skutek zablokowania dyfuzji pary wodnej.
2) Niedopasowanie okien do otworu okiennego – zarówno zainstalowanie zbyt dużego, jak i zbyt małego okna w otworze może źle się skończyć. Okno zbyt duże nie pozwoli poprawnie zaaplikować piankę poliuretanową, a zbyt małe będzie trudne do zamocowania.
3) Nieodpowiednia ilość pianki – może spowodować powstanie mostków termicznych.

Warto zdecydować się na warstwowy (ciepły) montaż okien. To gwarancja efektywnego uszczelnienia okna, dzięki czemu zyskuje się mniejsze koszty zużycia energii i lepszy mikroklimat domu. Zamów ofertę na okna PCV Wrocław wraz z ciepłym montażem!