Okna z Wrocławia
Rodzaje okien

Okna w starym budownictwie, kamienicy – które będą najlepsze?

W starych budynkach, zarówno kamienicach, jak i domach wolnostojących, zamontowana wiele lat temu stolarka okienna dziś nie spełnia już swojego zadania. Obecnie od okien wymaga się, by zapewniały jak największą termoizolacyjność. W związku z tym wielu posiadaczy starych domów czy lokali w starych kamienicach decyduje się na remont i wymianę stolarki okiennej. Jaka będzie najlepsza?

Wybór okien

Wybór okien to duże wyzwanie, bez względu na to, czy kupuje się okna do nowego czy starego budownictwa. Jednak wiele osób mieszkających w starych domach zastanawia się, czy jest w ogóle sens wymieniać okna. Odpowiedź jest prosta: oczywiście tak! Wysokiej jakości stolarka okienna, jeśli tylko dom jest ocieplony, to gwarancja niższych rachunków za energię, lepszego mikroklimatu pomieszczeń i większego komfortu użytkowania.

Nikt nie powinien obawiać się montażu nowych okien w starym budownictwie, także w obiektach zabytkowych – wystarczy tylko dobrać produkty o odpowiednich parametrach technicznych i o pasującym do budynku designie. Dowodem na to, jak elegancko prezentują się nowe okna w starym budownictwie, jest np. Wrocław i jego architektura. Okna we Wrocławiu przy ulicy Kazimierza Wielkiego czy Włodkowica nawet mimo nowych okien zachowały swój wyjątkowy charakter.

Jak dobrać okna do starych budynków?

Wiele lat temu, gdy budowano domy, nie zwracało się takiej uwagi na termoizolacyjność i szczelność okien. Ponadto wówczas nie istniały tak zaawansowane technologicznie rozwiązania, jakie są szeroko dostępne dziś. Dlatego w starym budownictwie często straty ciepła przez okna są bardzo duże, powodując np. wysokie rachunki za ogrzewanie. Można temu łatwo zaradzić, wybierając nowe okna o doskonałych parametrach. Na co warto zwrócić uwagę, kupując stolarkę okienną do starych budynków?

a) Materiał – obecnie okna mogą być drewniane, plastikowe czy aluminiowe. W starych domach wolnostojących najlepiej sprawdzą się okna plastikowe, stosunkowo tanie i wytrzymałe. Natomiast okna drewniane to dobry wybór do zabytkowych budynków, np. kamienic. Jeśli budynek oryginalnie miał okna ze szprosami, także warto je użyć w nowych oknach, jednak w nowoczesnej odsłonie, np. zastosować szprosy naklejane (wiedeńskie).

b) Energooszczędność – to ważna cecha współczesnych okien. To ona pozwoli otrzymać produkt, który zapewni wysoką izolacyjność termiczną. O energooszczędności okna przede wszystkim informuje wartość współczynnika przenikania ciepła. Parametr ten jest oznaczany symbolem Uw, a jego jednostka to W/m2K. Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym lepiej. Dla okien energooszczędnych Uw wynosi od 0,85 do 1 W/m2K. Na jego poziom ma wpływ: dobór odpowiedniego profilu, pakiet szybowy, ale także elementy składowe takie jak uszczelki. Jeśli komuś zależy na oknach o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, powinien wybrać okna w standardzie pasywnym.

c) Trwałość – okna powinny być solidnie wykonane, by spełniły swoją rolę. Nie powinny się wypaczać i zmieniać kształtu z upływem lat. Okna plastikowe będą dobrym wyborem, gdyż są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, np. deszczu, śniegu, ale i promieniowania słonecznego.

d) Design – okna w starych obiektach powinno się dobierać do już istniejących elementów budowlanych, np. do dachu czy stolarki drzwiowej, aby wszystko tworzyło harmonijną całość. Ze względu na dostęp do różnorodnej kolorystki najczęściej stawia się na okna plastikowe, np. drewnopodobne.

e) Bezpieczeństwo – w starym domu trzeba też zadbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku domów wolnostojących. Jeśli ktoś obawia się włamania, warto zdecydować się na okna antywłamaniowe, np. ze specjalnymi okuciami czy wzmocnionymi szybami.

Które okna wybrać?

W starym budownictwie można montować różne rodzaje okien, ale przede wszystkim poleca się okna plastikowe. Wybierając takie rozwiązanie, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na design. Liczy się energooszczędność, trwałość, dobra izolacja akustyczna. Okna PCV Wrocław mają tę zaletę, że nie tylko charakteryzują się dobrymi parametrami, ale także są łatwe w konserwacji.