rodzaje okien
Rodzaje okien

Rodzaje okien – plastikowe (PCV), drewniane, aluminiowe – które lepsze?

Które okna wybrać?

Okno to bardzo ważny element konstrukcji domu. Składa się m.in. ze skrzydła okiennego, ościeżnicy i okuć. Może być rozwieralne, uchylne czy nawet przesuwne. Jednak nie tylko sposób otwierania okna jest ważny. Duże znaczenie ma również materiał, z jakiego zostało wykonane. Wyróżnia się kilka rodzajów okien, w tym okna PCV Wrocław, drewniane czy aluminiowe. Jak spośród nich wybrać te najlepsze? Czym się charakteryzują?

Dobre okno to wyrób od sprawdzonego producenta. Zawsze powinno się zwracać uwagę na jakość okien, by nie zaopatrzyć się w produkty, które szybko ulegną zniszczeniu. To one pozwolą utrzymać ciepło w domu, rozjaśnić wnętrza i zagwarantować komfort domownikom. By okna spełniły swoje zadanie, powinny także być zamontowane przez specjalistów z branży. Powierzenie tej czynności osobom niekompetentnym może doprowadzić do tego, że nie wykorzysta się wszystkich zalet zakupionych okien, choćby były to najdroższe modele.

Okna plastikowe – wygoda i odporność

Okna plastikowe to dziś najpopularniejsze rozwiązanie. Cechują się zarówno atrakcyjną ceną, jak i znakomitymi parametrami technicznymi. Są bardzo szczelne, dzięki czemu utrzymują ciepło we wnętrzu domu, a więc i energooszczędne. Będą zatem dobrym wyborem dla osób pragnących płacić mniej za ogrzewanie i prąd. Ponadto okna plastikowe nie absorbują wilgoci, są odporne na promieniowanie słoneczne i substancje chemiczne. Są lekkie, niepalne i doskonale tłumią dźwięki. Można w nich zastosować tzw. ciepłą ramkę między szybami, by uzyskać jeszcze lepszą izolację cieplną. Okna plastikowe występują w wielu odmianach kolorystycznych, nie tylko w klasycznej bieli. Można także zaopatrzyć się w okna z profilami imitującymi drewno. Największą zaletą okien plastikowych jest to, że nie wymagają żadnej specjalistycznej pielęgnacji. Zamów bezpłatną ofertę na okna PCV Wrocław.

Okna drewniane – wytrzymałość i estetyka

Okna drewniane to niezwykle estetyczne i tradycyjne wyroby. Wspaniale prezentują się zarówno w domach o klasycznym wystroju, jak i w bardziej nowoczesnych aranżacjach. Określa się je nawet mianem produktów luksusowych. Doskonale komponują się z innymi drewnianymi elementami konstrukcyjnymi czy ozdobnymi budynku. Okna drewniane są bardzo wytrzymałe, szczelne, stanowią dobrą izolację akustyczną i nadają wnętrzom przytulności. Mają jednak kilka wad. Przede wszystkim okna drewniane są drogie, więc nie będą nadawać się dla osób o ograniczonym budżecie. Ponadto, by zachować ich wspaniały wygląd i właściwości, należy o nie szczególnie dbać, tzn. regularnie impregnować (nawet dwa razy do roku).

Okna aluminiowe – solidność i nowoczesność

Okna aluminiowe to alternatywa dla okien plastikowych i drewnianych, po którą sięga coraz więcej osób. Przede wszystkim produkty te sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, np. modernistycznych willach. Wybór kolorów profili jest olbrzymi, jednak największym zainteresowaniem cieszą się okna w naturalnym dla aluminium ciemnoszarym zabarwieniu. Okna aluminiowe mają dość dobry współczynnik przenikania ciepła, są odporne na czynniki atmosferyczne, a ponadto są produktami ekologicznymi, bo nadają się do recyklingu. Podobnie jak w przypadku okien plastikowych nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Wybór okien to spore wyzwanie. Najlepiej dobierać okna, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i możliwości finansowe. Jeśli komuś zależy na uniwersalnym wyrobie w przystępnej cenie, powinien postawić na okna plastikowe. Miłośnicy tradycji mogą zdecydować się na okna drewniane, a entuzjaści nowoczesnych rozwiązań – na okna aluminiowe.