Okna Wrocław - jak dobrać o okna
Okna PCV

Jak dbać o okna plastikowe? Na co zwrócić uwagę – Poradnik

Obecnie coraz większa grupa odbiorców decyduje się na zakup okien plastikowych. Stolarka ta jest doskonałą alternatywą dla okien drewnianych czy aluminiowych. Przede wszystkim zaletą tego rodzaju rozwiązania jest niska cena, na którą zwracają uwagę prawie wszyscy kupujący. Nikt w końcu nie chciałby wydawać na okna fortuny, bo później może nie być środków na inne produkty. Jest to najbardziej istotne przy wznoszeniu nowego budynku, np. domku jednorodzinnego, gdzie ciągle okazuje się, że czegoś brakuje i trzeba dokupować nowe towary. Jednak samo nabycie okien to nie wszystko. Bez wątpienia należy wybierać dobre Okna PCV Wrocław, czyli energooszczędne, o korzystnej izolacji akustycznej, trwałe i estetyczne, ale bardzo ważne jest także to, aby o okna plastikowe odpowiednio dbać. Co należy robić?

Na początku warto zdać sobie sprawę, że okna plastikowe to nie okna drewniane. Jeśli komuś wydawało się, że okna plastikowe wymagają naprawdę czasochłonnych czynności konserwacyjnych, to należy mieć świadomość, że takie działania nie są konieczne. Specjalistyczna impregnacja, np. taka za pomocą dedykowanych preparatów, dotyczy tylko okien drewnianych. W przypadku tego rodzaju stolarki to konieczność, aby mogła służyć przez lata. Jeśli zostanie zaniedbana, może się okazać, że nie tylko okna drewniane stracą swój wygląd, ale również nie będą już tak skuteczne, jak wcześniej. Na szczęście w przypadku okien plastikowych nie trzeba się tego obawiać, bowiem pielęgnacja takiej stolarki jest znacznie prostsza. O czym warto pamiętać?

Ochrona okna podczas prac wykończeniowych

Z całą pewnością montaż okna to niezwykle ważna czynność. Nie może być zlekceważona. Najlepiej instalację okien zlecić fachowcom, a nie próbować wykonać ją samodzielnie. Dlaczego to jest tak ważne? Otóż pracownicy firm, które sprzedają okna, mają już doświadczenie w tego rodzaju zadaniach, a także wszystkie niezbędne narzędzia. Profesjonalny montaż sprawi, że nie trzeba będzie się martwić o to, czy aby na pewno okno będzie szczelne. Jeśli się kupi wysokiej jakości stolarkę okienną, a później źle zamontuje, na nic zda się jej niski współczynnik przenikania ciepła czy wysoki współczynnik izolacji akustycznej. Dlatego tak istotne jest, aby instalację okien, nie tylko okien plastikowych, zawsze wykonywali specjaliści z branży.

Kiedy buduje się dom, okna montuje się wcześniej, przed pracami wykończeniowymi. To oczywiste, bowiem wnętrze domu musi być przecież zabezpieczone, zanim rozpocznie się kładzenie tynków, malowanie ścian czy inne czynności tego typu. Okno plastikowe zawsze należy odpowiednio chronić. Co się sprawdzi? Przede wszystkim specjalna folia. O jej założeniu należy też pamiętać, np. podczas remontów. Lakiery, farby czy zaprawa murarska to nie substancje, które później łatwo pozbyć się z okna PCV.

Jak czyścić okna plastikowe?

Okna plastikowe należy oczywiście od czasu do czasu umyć. Pomoże to uzyskać nie tylko estetycznie prezentującą się stolarkę okienną, ale także bardziej trwałą, która nie zmieni swoich właściwości przez lata. Żadna impregnacja nie jest potrzeba, ale konieczne będą inne procedury. Co warto robić? Przede wszystkim przemywać ramy wodą, np. z mydłem czy innymi delikatnymi środkami czyszczącymi. Szyby można umyć każdym preparatem przeznaczonym do tego rodzaju powierzchni. Nigdy nie należy trzeć ram okiennych twardą szczotką czy innym, tego rodzaju narzędziem! Może to jedynie spowodować zarysowania, których już nigdy nie będzie można się pozbyć. Najlepsze będą miękkie gąbki lub szmatki.

Pozostałe elementy okien PCV

W przypadku okien PCV warto także zwrócić uwagę np. na okucia. To bardzo ważne elementy okien, które wpływają na bezpieczeństwo, ale i na szczelność okna. Okucia, a dokładnie ruchome miejsca, dobrze jest raz na jakiś czas nasmarować, najlepiej produktem pozbawionym kwasów czy żywic. Wiele osób zastanawia się, co z uszczelkami, czy też wymagają jakiegoś specjalnego traktowania? Otóż uszczelek w oknach plastikowych nie trzeba dodatkowo czyścić. W razie problemów można je po prostu wymienić na nowe. Zamów trwałe okna PCV Wrocław w atrakcyjnych cenach!